Talán megfigyelted már magadon, hogy egy-egy rossz napon hajlamosabb vagy automatikusan igaznak hinni a negatív gondolataidat.
Sőt, nemcsak elhiszed azokat, hanem kifejezetten azok lesznek a figyelmed középpontjában. Amire figyelsz, az növekszik – szokták mondani, és ez valóban így van. Azt nem tudod kontrollálni, hogy milyen gondolat merül fel benned, azt azonban igen, hogy mekkora figyelmet szentelsz egy-egy gondolatnak.
Nézzük meg, hogyan! (Ha inkább olvasnál akkor a videó alatt megtalálod a leírást is.)
Egy kis távolságtartás
Az egyik legfontosabb lépés, amely segíthet abban, hogy könnyebben kezeljük a gondolatainkat, az úgynevezett ‘metakogníció’, azaz ‘ gondolat a gondolatokról’. Ez tulajdonképpen azt a folyamatot jelenti, melynek során hátrébb lépünk a gondolatainktól és elegendő távolságra kerülünk tőlük ahhoz, hogy reálisan tudjuk értékelni őket. Amikor ezt megtesszük, akkor veszítenek az erejükből és a ránk gyakorolt hatalmukból.
Először talán nem tűnik könnyűnek, hogy ezt a gondolkodásmódot a gyakorlatban is alkalmazzuk.
Pedig valójában csak arra van szükség, hogy észrevedd, nyugtázd a gondolatot és megfigyeld milyen hatást gyakorol rád. Első lépésként érdemes megfigyelni a különbséget aközött, hogy egy-egy gondolatba ‘belekapaszkodsz’, vagy éppen hagyod, hogy elmenjen, tovasuhanjon a többi gondolat között.
Hiszen minden gondolatnak akkora ereje van, amennyire hagyod magad bevonódni, amennyire igaznak hiszed azt. Ezért nagyon fontos tudatosítani azt, hogy a gondolatok nem tények, hanem a mixei a véleményeknek, értékeléseknek, történeteknek, teóriáknak, jóslatoknak. Sokkal inkább ötletek, amelyeket az agyunk egy-egy helyzetben felkínál.
Amire figyelsz, az növekszik
Az agyunk energiatakarékosan próbál működni, hiszen a világról csak limitált információi vannak, próbál energiát, időt spórolni – éppen ezért mindig jóslatokba bocsátkozik és egyszerűsít.
Képzeld el a figyelmedet úgy, mint egy zseblámpát: hova irányítanád?
Legtöbbször nem arra koncentrálunk a gondolataink között, amire szeretnénk hanem arra, amit nem szeretnénk, hogy megtörténjen. Az pedig, hogy a problémákon, a negatívumokon gondolkodunk sokszor annyira megterhelő, hogy a figyelmünket és az agyi kapacitásainkat teljesen lefoglalja. Arra pedig, hogy a vágyainkra és arra is odafigyeljünk amit szeretnénk, egész egyszerűen nem marad energiánk.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy pusztán csak a képzelet erejével meg tudjuk teremteni azt az életet, amit szeretnénk. Ha viszont megtanuljuk irányítani a figyelmünket, akkor annak nagy hatása lehet az életünkre és arra is, ahogyan a bőrünkben érezzük magunkat.
A mai világban rengeteg napi teendőnk van és sokszor robotpilóta üzemmódban éljük az életünket. Ha viszont gyakorolni tudjuk a figyelmünk irányítását, akkor a negatív gondolataink spirálját is meg tudjuk állítani.
Gyakorlat a figyelem irányítására
Amikor negatív gondolataink vannak vagy valami miatt aggódunk, akkor vagy a múltban (‘mi lehetett volna…’) vagy a jövőben (‘mi lesz, ha..’) kalandozik el a figyelmünk. Ilyenkor a cél az, hogy a jelenre, az itt és mostra tudjuk irányítani a figyelmünket. Ezt legegyszerűbben úgy tehetjük meg, hogy legyen bármilyen rossz napunk vagy hangulatunk, megpróbálunk két olyan dolgot megnevezni a napunkban, ami (legalább egy kicsit) örömteli, pozitív most, a jelenben. Ha pedig ez megvan, akkor érdemes minél több érvet felsorolni amellett, hogy miért is lehet ennek örülni – így amikor ezen kezdesz el gondolkodni, akkor a figyelmed visszatér a jelenbe.
Ezzel pedig csökken a rossz hangulat és a negatív gondolatok is veszítenek az erejükből.