‘Majd holnap elkezdem.’ ‘Még van időm, inkább most mást csinálok.’ Ismerős? Időnként mindenki halogat. Vajon miért? A halogatás oka legtöbbször összetett: nemcsak a rossz időmenedzsment, szervezési problémák, hanem lelki okok is felelőssé tehetők érte. Összefügghet a szorongással, félelemmel, önbizalomhiánnyal is – csak éppen ezt nem mindig könnyű felismerni. Könnyen hihetjük azt például valakiről aki folyton halogat, és semmivel sem készül el időben, hogy problémái vannak az időbeosztással, túlvállalja magát, vagy nem igazán fontos neki a feladat.
Pedig sokszor ennek pont az ellenkezője igaz. Halogathat valaki éppen azért, mert szívügye a dolog, fontosnak, jelentősnek érzi – és ha már belekezd, szeretné ha tökéletesen sikerülne.
Van, hogy pontosan tudjuk magunkról, miért halogatunk: például hiába van meg a jogosítványod félsz elkezdeni vezetni, mert nincs még gyakorlatod, tartasz a balesettől. Vagy sokadjára sem mersz bejelentkezni egy megmérettetésre, (pl. nyelvvizsga vagy egy munkahelyi teszt) mert olyan rémhírek keringenek, hogy úgysem lehet elsőre (és többedjére sem) átmenni.
Vannak viszont a halogatásnak olyan esetei, amikor a valódi okot még saját magunk is nehezen tudjuk kibogozni….Lehet benne félelem, szorongás, maximalizmus – vagy éppen mindez együtt.
A következőkben néhány olyan esetet szeretnék bemutatni, amikor a halogatás valamilyen elakadással, negatív érzelemmel, múltbeli rossz tapasztalattal hozható összefüggésbe.
Nem megfelelőek a körülmények....
Majd belekezdek, ha…..Most még nem, mert jönnek az ünnepek/tél van/szabira megyek/stb… Azaz, a körülmények MÉG nem ideálisak…Aki ilyen módon halogat, az általában arra vár, hogy a körülmények kedvezőbbek legyenek, változzanak…Kívülre helyezi a kontrollt, valakitől vagy valamitől teszi függővé, hogy bele tudjon kezdeni valamibe.
Persze valóban előfordulhat, hogy nem ideálisak a körülmények, ám ilyen esetekben arról is lehet szó, hogy magunknak sem merjük beismerni, hogy valójában szorongunk, tartunk a feladattól. Éppen ezért a végsőkig odázzuk, hogy belekezdjünk, várva a megfelelő pillanatra.
Persze elképzelhető, hogy tényleg nem ideálisak a körülmények, vagy még nem érkezett el a megfelelő pillanat. Ha viszont rendszeresen azon kapod magad, hogy a körülményekre vagy az együttműködés, támogatás hiányát okolod azért, amiért tologatod magad előtt a dolgokat, akkor érdemes végiggondolni, hogy nem a félelem és a szorongás áll-e mindennek a hétterében.
Ilyen esetekben a halogatás mögött megbújó szorongás több módon is kifejeződhet: például folytonos düh vagy reménytelenség érzés formájában. Ilyenkor érdemes feltenni magunknak a kérdést, hogy: valójában miért nem kezdem el? Miért ennyire fontos, hogy megfelelőek legyenek a körülmények? Lehet, hogy van olyan része a feladatnak, amit nehéznek találok, félek tőle?
Korábban túl jól sikerült
‘Ne viccelj, neked ez a feladat gyerekjáték lesz, sokszor csináltad már, nem is értem, hogy miért nem kezdted még el’! Ismerős?
Ez az a helyzet, amikor a környezeted nem is érti, hogy miért halogatod a dolgot. Sőt, talán te magad sem érted, hogy miért tartasz tőle.
Hiszen a múltkor jól ment…Talán pont ez a baj: ‘túl jól’ sikerült elsőre, amikor még nem is érezted igazán, hogy tétje lenne, most viszont már elvárásaid vannak magaddal szemben. Ami miatt elkezded tologatni magad előtt a feladatot.
Ha ilyesmit veszel észre magadon, akkor érdemes feltenni magadnak a kérdést: Miben más most ez a feladat, mint korábban volt? Milyen elvárásaim vannak magammal szemben, amilyenek korábban nem voltak?
Ezután próbáld kisebb lépésekre bontani, tudatosítani magadban, hogy még ha egy-egy lépésre nem is emlékszel pontosan, menet közben utána tudsz nézni vagy kérhetsz segítséget. (Az e-bookoknál pedig letöltheted a mini-célkitűzőt, amely segít a tervezésben és a céljaid megvalósításában.)
Az is segíthet ha visszagondolsz, hogy korábban milyen nehéz (és később sikeresen megoldott) feladataid voltak
Egy kis porszem a gépezetben
Előfordul, hogy maga a feladat érdekes lenne, kedved is van hozzá, mégis halogatod. Talán magad sem érted, hogy miért. Ilyenkor gondold végig, hogy mi az, ami zavar benne!
Lehet, hogy úgy összességében az egész dologgal nem is lenne semmi bajod, csak egy bizonyos része zavar nagyon, és ez az egésztől elveszi a kedved. Vagy pont az első lépéssel kapcsolatban van ellenérzésed, és emiatt nehéz elkezdeni.
Ha viszont magad előtt is le tudod tisztázni, hogy a feladat nagyobb részével semmi bajod, csak , akkor sokkal könnyebb lesz ‘lenyelni ezt a békát’, és elkezdeni végre.
Persze előfordulhat az is, hogy az egészhez tényleg nincs kedved. Hiszen sokkal szívesebben foglalkoznál valami mással, ami fontosabb lenne most neked, de a ‘nemszeretem’ feladat miatt nem jut rá időd. Ettől pedig szorongani kezdesz, hiszen szeretnél haladni a fontos dolgoddal de tudod, hogy a kötelező feladatot is muszáj lenne elvégezni.
Ilyen esetekben gondold végig, hogy mennyire fontos, hogy pont te végezd el ezt a feladatot. Ki lehetne esetleg mással váltani? Vagy lenne olyan , akinek át tudnád adni és szívesebben megcsinálná? Ha az derül ki, hogy mindenképpen neked kell megcsinálnod, akkor miután tisztáztad magadban a halogatásod okát, sajnos nincs más hátra, minthogy nekiláss:).
Tökéletesen, vagy sehogy
A halogatás oka gyakran a perfekcionizmus. Ilyenkor a ‘mindent vagy semmit’ elv mentén csak akkor mersz belekezdeni egy feladatba, ha azt nagyon nagy eséllyel tökéletesen meg tudod csinálni. Ami valljuk be, elég ritka eset….
Ha arra vársz, hogy száz százalékig készen állj a feladatra és (közel) tökéletesen meg tudd oldani, akkor addig-addig halogatsz, amíg végül tényleg eljön az utolsó (utáni:) pillanat.
Ezért aztán vagy kicsúszol az időből, vagy ‘csak valahogy meglegyen’ alapon gyorsan letudod a feladatot. Pedig lehet, hogy alapvetően nem is lett volna túl nagy a kihívás, és könnyen megoldható lett volna – még ha nem is tökéletesen.
Hiszen aki hajlamos a maximalizmusra az nagyon nehezen fogadja el, hogy nem kell minden feladatot tökéletesen megcsinálni, sokszor az ‘elég jó’:) a legtöbb, amit érdemes kihozni belőle.
Egyedül kell megoldanom
Előfordulhat, hogy félsz segítséget kérni, mert attól tartasz, hogy akkor kiderül, valójában nem is értesz hozzá, nem is vagy alkalmas rá. Főleg nők körében gyakori az úgynevezett imposztor szindróma, amikor egész egyszerűen nem hiszed el, hogy a sikereket valóban megérdemled és az elismerésre is méltó vagy. De azt, hogy alkalmatlannak érzed magad mások elől titkolni próbálod, éppen ezért segítséget sem mersz kérni – az előtted álló feladatot pedig elkezded halogatni.
(Mi az Imposztror szindróma? Itt olvashatsz róla egy cikket.)
Miért fontos felismerni, hogy mi áll a halogatás hátterében?
Ahhoz, hogy ‘krónikus halogatóból’ megvalósítóvá válj az első lépés a tudatosíts, azaz annak felismerése, hogy valójában mi a halogatás oka.
Ha például az egész feladatot túl nagynak találod, akkor megtanulhatod, hogyan kell azt kisebb részekre bontani. Így akár akkor is tudsz vele foglalkozni, ha éppen nincs rá sok időd – az viszont megnyugtató, hogy mindig tudsz egy-egy lépést haladni.
Ha az ideális körülményekre várva halogatsz, de valójában tartasz a dologtól akkor fontos, hogy felismerd és megnevezd a félelmeidet. Néha már az is segít, ha megbeszéled valakivel. Ne félj a sebezhetőséget és a félelmeidet beismerni és ha nem tudod őket egyedül kezelni, akkor akár szakértő segítségét is igénybe veheted.
A szorongás (és az ebből fakadó halogatás) kezelésében az első és legfontosabb lépés, hogy megengedő és elfogadó legyél magaddal szemben. Ahelyett, hogy elkezdenéd magadat hibáztatni próbáld meg kideríteni, hogy mi lehet a halogatásod valódi oka.
A hatékonyabb éneddel a halogatás ellen
Az időmenedzsment, a megfelelő tervezés sokat segíthet a halogatáson akkor is, ha a valódi ok valamilyen félelemből, vagy maximalizmusból ered. Az időnk olyan erőforrásunk, amely egyre értékesebbé válik – éppen ezért nem mindegy, hogyan osztjuk be. Ha szeretnéd megvizsgálni az időhöz, a tervek megvalósításához, a halogatáshoz való viszonyodat, rájönni miért érzed sokszor úgy, hogy csak szaladsz a teendőid után, de nem éred utol azokat, akkor szeretettel ajánlom neked a Tedd rendbe az életed tanfolyamomat.
A tanfolyam során megtanulhatod, hogyan oszd be jobban az energiáidat, hogyan maradj lelkes és produktív akkor is, amikor úgy érzed, elborítanak a feladatok. Egyszóval segít megtalálni, hogyan legyél hatékonyabb, szervezettebb – mindezt könnyedén, újszerű és érdekes módszerek segítségével.
A tanfolyamról bővebben itt tudsz olvasni: Tedd rendbe az életed tanfolyam