Változtatni majdnem mindenki szeretne – szokásain, bizonyos tulajdonságain, akár a külső megjelenésén. Megvan az igény bennünk a fejlődésre, a mélyebb önismeretre. Sokan azzal is tisztában vannak, hogy mi a problémájuk, és mi okozza azt – ám amikor változtatásra kerülne a sor, mégis nagyon nehéznek tűnik az elméletet gyakorlatba átültetni.
Vajon miért van így? Miért van az, hogy sokan pontosan felismerik a problémáik hátterét, eredetét, mégsem sikerül azokon tartósan változtatni? Cikkemben azokat a leggyakoribb okokat, elakadásokat veszem végig (természetesen vannak továbbiak is!) amelyek legtöbb esetben megnehezítik a változást.
Miért ilyen nehéz változtatni?
Egyrészt azért mert valljuk be, hogy – kevés kivételtől eltekintve – a jól ismert, bejáratott dolgok jelentenek biztonságot.
A legegyszerűbb magyarázat az, hogy minden változás stresszel jár – még akkor is, ha végül pozitív lesz a kimenetele. Az agyunk úgy működik, hogy van egy előzetes elképzelésünk arról, hogy egy bizonyos helyzetben mit várhatunk magunktól, másoktól – és minél korábban sajátítottuk el ezt a vélekedést (például gyerekkorunkban) annál nehezebb megváltoztatni.
Ez a működésünk az ‘idegrendszer plaszticitásának’ (változásra való képességének) nevezett jelenséggel függ össze, mely szerint ahogy egyre idősebbek leszünk, úgy válik egyre kevésbé rugalmassá a gondolkodásunk. Tudományosabban fogalmazva a serdülőkor lezajlásával az idegrendszer elér egyfajta stabilitást (tehát veszít a plaszticitásából) és innentől kezdve egyre nehezebb megváltoztatni az addig berögzött viselkedési- és gondolkodási mintákat. Ami azt is jelenti, hogy a kor előrehaladtával egyre kevésbé rugalmas, egyre merevebb a gondolkodásunk. Ezért fordulhat elő például, hogy valamit évtizedekig igaznak hiszünk anélkül, hogy valaha is komolyan belegondoltunk volna – mert gyermekkorunkban ‘megtanultuk’.
Az idegrendszer plaszticitása (hivatalos nevén neuroplaszticitás) azonban fejleszthető, a gondolkodás rugalmassága sokáig megőrizhető. Tanulással, új dolgok kipróbálásával, nyitottsággal, azzal, ha érdeklődünk, fejlesztjük magunkat nagyon sokat tehetünk a lelki egészségünkért és a lelki rugalmasságunkért.
Hogyan működnek a meggyőződéseink?
Amit igaznak hiszünk, annak megfelelően fogunk viselkedni. Azaz, ha van egy meggyőződésünk, amit a korai éveinkben sajátítottunk el, akkor hajlamosak vagyunk automatikusan igaznak gondolni azt – anélkül, hogy bármikor is végiggondolnánk, hogy valóban az-e.
Ha például tizenéves korunkban az a meggyőződés alakul ki bennünk, hogy ‘nem érünk semmit’, ‘bennünket senki nem szeret’ vagy hogy a ‘világ egy veszélyes hely’ akkor ezt később nagyon nehéz megváltoztatni.
Hiszen ezek után az agyunk minden olyan helyzetet, amely nem illik bele az addig kialakított világképünkbe stresszforrásként fog értelmezni és ‘kézzel-lábbal’ tiltakozik majd ellene. Ez azt is jelenti, hogy ösztönösen azokat a helyzeteket értékeljük biztonságosnak, amelyek megfelelnek az eredeti meggyőződésünknek. Így aki tinédzserkorában hajlamos volt azt gondolni, hogy ő nem elég jó, azzal később előfordulhat, hogy benne marad olyan kapcsolatban, amely ezt a meggyőződését erősíti. Például ahol a másik fél tovább rombolja az önbizalmát.
Hangozzon bármilyen ellentmondásosan, de ebben az esetben az agyunk a rosszat értékeli biztonságosnak – hiszen ez ‘kódolódott belé’ gyerekkorban.
A változás ennek ellenére nem reménytelen, hiszen az újabb kutatások (angolul: itt) során az derült ki, hogy az agy még időskorban is képes megőrizni a plaszticitását, azaz azt a képességét, hogy új dolgokat tanuljon meg és alkalmazkodjon a változásokhoz. Ehhez persze szükséges az is, hogy folyamatosan karban legyen tartva új kihívások, és tanulnivalók formájában. Ami alatt nem feltétlenül a könyvekből történő tanulást kell érteni hanem akár azt is, hogy megpróbálunk máshogy gondolkodni, időnként felülvizsgálni a korábban igaznak hitt nézeteinket.
Az alábbiakban néhány gondolatot olvashatsz azzal kapcsolatban, hogy miért nem reménytelen a változás és mit tehetsz azért, hogy tartós is maradjon:).
1. Az agyunk csak lassan alkalmazkodik a változásokhoz
Ezért légy türelmes
Hiszen ha egy gondolatban vagy meggyőződésben évekig, esetleg évtizedekig hittél, akkor nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy azonnal (vagy nagyon rövid idő alatt) meg tudd változtatni.
Például kamaszkorod óta kevés az önbizalmad és azt gondolod, hogy ‘áá, nekem úgysincs szerencsém, úgysem sikerül amibe belekezdek’ – de most eldöntötted, hogy változtatsz ezen.
Nyitott vagy arra, hogy máshogy gondolkodj a sikerről, a szerencséről és leginkább önmagadról. Elkezdesz tudatosan változtatni az életeden. Eltelik néhány hét, de az eredmények nem akarnak jönni. Türelmetlenné válsz: ‘de hiszen mindent megtettem, ez az egész csak egy humbug’, ‘áá, nekem úgysincs szerencsém, úgysem sikerül amibe belekezdek’ – ezzel a kör bezárul, és visszatér minden a régi kerékvágásba.
Pedig valószínűleg semmi más nem történt csak az, hogy túl korán adtad fel. Ha belegondolsz, hogy évtizedekig gondolkodtál valamiről egy bizonyos módon és most elvárod magadtól, hogy az hetek alatt megváltozzon – ugye milyen furcsán hangzik?
Adj időt magadnak a változásra, ne siess, ne kapkodj, és főleg ne várj azonnali eredményt. Ha szép lassan, türelmesen haladsz, akkor a siker sem fog elmaradni.
2. Idézd fel a miértedet
Mit remélsz a változástól? Miben fogja megváltoztatni az életedet? Milyen érzés lenne magabiztosabbnak/lazábbnak/bátrabbnak lenni?
Időnként emlékeztesd magad arra, hogy miért is szeretnél változtatni. Ez főleg nehéz időkben jöhet jól, amikor úgy tűnik, semmi nem halad úgy, ahogy szeretnéd, sőt, mintha egy helyben toporognál.
Amikor belekezdünk valami újba és a kezdeti lelkesedés után jönnek a nehézségek, akkor sokszor elfelejtjük a miértünket…Ezért a kezdeti nehézségek felmerülésekor érdemes felidézni, hogy mit remélsz a változástól. Vagy azt, hogy mit hozhat ez az életedbe.
Érdemes minél részletesebben elképzelni, hogy milyen lenne, ha megvalósulna amit szeretnél. Képzeld el, hogy az életed mely területeire hatna. Miben lennél más? Hogyan élnél akkor? Milyennek szeretnéd látni magadat az új helyzetben?
Nagyon sokat segíthet az első időkben, ha időnként emlékezteted magad arra, hogy miért is indultál el az úton.
3.A változás nehéz, néha fájdalmas
Ettől pedig hajlamosak vagyunk megijedni, és Az agyunk úgy működik, hogy amikor valami újdonság történik velünk akkor attól – mivel ismeretlen – megijedünk vagy fájdalmasnak, érzelmileg megterhelőnek értékeljük. Sőt, nem is kell, hogy ‘történjen valami’ – elég, ha valamiről teljesen máshogy kezdünk gondolkodni, mint korábban.
Teljesen normális, hogy először megijedünk, idegennek érezzük, hogy másként gondolkodjunk de nem szabad, hogy ez tartson vissza a változtatástól. A baj inkább az, ha nem fogadjuk el, hogy a változástól való félelem az élet része és elkerülhetetlen. Egy kis odafigyeléssel ez a kezdeti félelem még a hasznunkra is válhat, hiszen megfontoltabbá tesz, és megóv a kapkodástól (jobb esetben:).
Ezért ha elhatároztad, hogy változtatsz akkor csak türelmesen:). Adj magadnak egy kis időt és meglátod, ha kitartó vagy, a dolgok szép lassan a helyükre fognak kerülni.
4. Egy kis könnyedség sem árt
Vagyis a nagy változtatás ne legyen görcsös, szabad közben jól is érezni magad:). Szánj időt olyasmire ami érdekel, amit szívesen csinálsz. Legyen énidőd, azaz legalább egy plusz fél óra, óra, amikor csak magaddal törődsz.
Lehet ez egészen egyszerű dolog is, például beülsz egy kád forró vízbe és olvasol egy jó könyvetA lényeg az, hogy ajándékozd meg magad egy kis extra idővel.
5. Segítség az önismereti úton
Talán te is elhatároztad, hogy változtatsz de jól jönne egy kis inspiráció, egy vezérfonal, ami mentén tudatosan fejlődhetsz az önismeretben és építheted fel egy magabiztosabb, jobb énedet.
A Légy egy jobb önmagad online tanfolyam tematikáját a változás természetes ütemét követve építettem fel, és a probléma felismerésétől és megfogalmazásától kezdve a konkrét változásig lépésről lépésre segítelek ebben.
Miért praktikus döntés egy online tanfolyam? Mert kényelmesen, a saját ütemedben haladhatsz, és te választhatod ki, hogy egy-egy témával mennyit szeretnél foglalkozni. Segít abban is, hogy kitaláld, végiggondold mi az, amit igazán szeretnél és kis lépésekkel haladj a célod felé!
Könnyen emészthető, hiszen egyszerre csak annyi feldolgozandó anyagot kapsz az egyes témákhoz, amivel nem terhellek túl, és ami könnyen beleilleszthető a mindennapjaidba.
Nem utolsósorban pedig ez egy nagyon rugalmas tanulási lehetőség, ami bárhonnan és bármikor elérhető!
Nézd meg a tematikát és ha tetszik, akkor szeretettel várlak! Légy egy jobb önmagad tanfolyam