A korlátozó hiedelmek olyan téves meggyőződések, amelyek legtöbbször tudattalanul akadályozzák meg, hogy hinni tudjunk magunkban és megvalósítsuk azt, amire vágyunk. Talán te is ismered a történetet az elefántról, akit kiselefánt korában megkötöttek és felnőve hiába tudta volna könnyűszerrel lerombolni a kerítést, mégsem tette. Nem tette, mert nem hitte el magáról, hogy képes rá.
A korlátozó hiedelmeink pontosan így működnek: tudattalanul akadályoznak bennünket, hiszen elhitetik velünk, hogy bizonyos dolgokra nem vagyunk képesek. Holott ez a legtöbb esetben esetben nem igaz, de ezek a meggyőződések olyan mélyen belénk vannak ivódva, hogy fel sem merül bennünk, hogy megkérdőjelezzük őket.
Például nem olyan kapcsolatunk van, amilyet szeretnénk vagy nem merjük megpályázni álmaink állását – mert egész egyszerűen nem hisszük el, hogy nekünk ezek sikerülhetnek. Persze vannak olyan meggyőződések, amelyek hasznosak és megóvnak attól, hogy bajba kerüljünk – ezekkel nincs is semmi baj. Probléma akkor van, amikor a negatív meggyőződéseink meggátolnak bennünket abban, hogy teljes életet éljünk és kibontakoztassuk mindazokat a képességeket, amelyek bennünk rejlenek.
A korlátozó hiedelmek típusai
Általában két nagyobb terület van, amelyekkel kapcsolatban korlátozó (és legtöbbször téves) hiedelmeink vannak.
- Saját magunkkal kapcsolatban. Például meg vagyunk győződve arról, hogy bárhogy is igyekeznénk, bizonyos dolgokra képtelenek vagyunk. Ennek a gondolatnak a mélyén az a meggyőződés lehet, hogy ’nem vagyok elég jó’.
- Korlátozó hiedelmek a világgal, a többi emberrel kapcsolatban. Ez azt a meggyőződést jelenti, hogy valamit azért nem tudsz megvalósítani, mert a világ, a körülmények nem megfelelőek hozzá. Vagy azért, mert a körülötted lévő emberek nem támogatnak eléggé – esetleg akadályoznak is.
Nézzük meg ezeket részletesebben!
‘Nem vagyok szerethető’, ‘nem érek semmit’
Az ’engem senki nem szeret’ és a ’nem érek semmit’ érzésével sokan küzdenek. Ezek a meggyőződések olyan mélyen élhetnek bennünk, hogy kétségbevonhatatlanul igaznak éljük meg őket – még akkor is, ha egy-egy szituáció pont az ellenkezőjüket bizonyítaná.
A fenti két meggyőződés tulajdonképpen egy-egy alapséma. A sémák olyan alapvető hiedelmek önmagunkról, a világról vagy a kapcsolatokról melyek általában gyerekkorban alakulnak ki, az akkori tapasztalataink, következtetéseink alapján.
A folyamatot valahogy úgy lehet elképzelni, hogy gyermekként megpróbáljuk értelmezni a velünk történteket – legyenek azok jók vagy rosszak – és alkalmazkodni próbálunk hozzájuk. Eközben kialakul bennünk egy benyomás önmagunkról, másokról, és a világról.
Ezek lesznek a mi sémáink, melyeket később, tudattalanul, mint alapigazságokat ’veszünk elő’ bizonyos helyzetekben.
Így, ha valami történik velünk akkor az kivált belőlünk egy érzést, amely aktiválja a sémánkat. Erre épülve kialakítunk magunknak olyan szabályokat, mely szerint az életünket éljük.
Erre pedig ráépül egy gondolat – ezek a negatív automatikus gondolataink, amelyeket (automatikusan) igaznak hiszünk és minden olyan szituációban bekapcsolnak, amely a sémánkat aktiválja.
A negatív automatikus gondolatok azonban torzítanak, hiszen egyrészt a korai sémáinkon alapulnak, melyeket akkor alakítottunk ki, amikor még gyerekek voltunk, másrészt pedig egyetlen helyzetből vonnak le általános következtetéseket.
Ebben a mai világban….- korlátozó hiedelmeink a világról
Nem is gondolnád, hogy milyen mértékben képesek minket akadályozni azok a hitrendszerek, amelyeket a világgal, az élettel kapcsolatban alakítunk ki magunknak. Lehet, hogy ezeket valakitől hallottuk, lehet, hogy a családi mintákat követjük akkor, amikor meggyőződésünkké válnak. Olyasmire gondolok például, mint ’nem szabad bízni senkiben, mert előbb-utóbb úgyis kihasználnak’. Vagy ’nem érdemes meg sem próbálni jelentkezni erre az állásra, mert úgyis csak a fiatalabbakat/tapasztaltabbakat/stb. veszik fel’.
Lehet, hogy egy-két esetben tényleg igazak lehetnek ezek a meggyőződések, de általánosságban biztosan nem. Ezért érdemes végiggondolnod, hogy neked milyen meggyőződéseid vannak az élettel, a világgal kapcsolatban – és hogy ezek egész biztosan igazak-e?
Lehet ezen változtatni?
Ahhoz, hogy megértsd az agyunk működését, képzelj el egy számítógépet. Egy számítógép működését is mindig optimalizálni kell, frissíteni, újratervezni rendszereket. Ugyanez igaz az agyunkra is. Ne úgy képzeld el, mint egy fix és állandó dolgot hanem mint egy olyasvalamit, ami folyamatosan alkalmazkodik a környezetéhez – és ezáltal alakítja ki azt, ahogyan a dolgokról gondolkodsz, ahogyan viselkedsz és amit igaznak hiszel magadról és az életedről. Felállít magának egy hitrendszert a tapasztalatai alapján, és mindaddig amíg nem szükséges, addig nem változtat.
De miért nem? Azért, mert sokkal biztonságosabb egy megtanult, bejáratott dolgot ismételgetni, mint alkalmazkodni valami újhoz. Még akkor is, ha az új az egyben jobb is lenne. Ezért van az, hogy ha valahol mélyen meg vagy győződve arról, hogy egy bizonyos dolog neked nem sikerülhet vagy az élet rossz, nehéz és veszélyes, akkor automatikusan azokat a helyzeteket fogod ’keresni’, amelyek ezt visszaigazolják. Vagy inkább fogalmazhatnék úgy, hogy azokat a helyzeteket veszed észre, amelyek illenek a meggyőződéseid közé.
Mert az agyunk olyan, mint a Google – arra keres rá, amit ’beleírsz’. És ha te például folyton negatív dolgokra ’keresel rá’ gondolatban, akkor arra fog találatot kiadni. (Például: úgy érzed, hogy nincs elég önbizalmad, akkor meg is fogod találni azokat a helyzeteket, amelyek ezt visszaigazolják – és figyelmen kívül hagyod azokat, amelyek az ellenkezőjét bizonyítanák).
A mágikus formula valahogy így néz ki:
- mögöttes hiedelmek – gondolatok – érzések – viselkedés – eredmény
- A változás kulcsa az első szinten, a mögöttes hiedelmek szintjén van, amelyek meghatározzák a gondolatainkat. Ráadásul sokszor nem is vagyunk tudatában ezeknek, csak éppen azt vesszük észre, hogy bizonyos helyzetek, problémák újra és újra megismétlődnek az életünkben.
Miért hatnak ránk ilyen erőteljesen a mögöttes hiedelmeink?
A megerősítési torzításnak nevezett pszichológiai jelenség az egyik tényező, amely ezért felelős lehet.
Azt jelenti, hogy ha valamivel kapcsolatban van egy meggyőződésünk, akkor lépten-nyomon képesek vagyunk bizonyítékot találni arra, hogy ez tényleg így is van. Hogyan kell ezt elképzelni? Tegyük fel, hogy meg vagyunk győződve arról, hogy a mai világban nagyon nehéz (szinte lehetetlen) tartós kapcsolatokat kialakítani. Ezért szinte csak erre vonatkozóan veszünk észre ’bizonyítékokat’. Hogy a szomszédék is válnak. Meg a barátnőnket is most hagyta ott a férje. És XY-ék is. Meg a kolléga is…Lehet, hogy legalább ennyi példát lehetne működő kapcsolatokra is találni ha azt keresnénk, de mivel működik a ’nincs boldog kapcsolat’ típusú megerősítési torzítás ezért még akkor is figyelmen kívül hagyjuk, ha történetesen szembejön velünk. De számtalan példát lehetne találni – attól függően, hogy mi az a gondolat, hiedelem, amiről mélyen meg vagy győződve.
Viszont a jó hír az, hogy a tudatosítás ebben az esetben is nagyon sokat segíthet. Ha észreveszed és felismered, hogy melyik lehet az a meggyőződés, amivel kapcsolatban nálad is jelentkezik a megerősítési torzítás, akkor akár el is kezdheted megfigyelni magadat és elhatározni, hogy legalább ennyi példát gyűjtesz az ellenkezőjére is.
Látod már, hogyan hatnak ránk a mögöttes meggyőződéseink? Úgy, hogy ezek alapján megalkotod a saját valóságodat és olyan helyzeteket teremtesz magadnak, amelyek ebbe a valóságba beleillenek. Ha pedig elég hosszú ideig dédelgetsz egy bizonyos meggyőződést, akkor az nagy mértékben meg fogja határozni az életedet.
Ha viszont sikerül megváltoztatni a mögöttes hiedelmet, akkor megváltoztathatod az életedet is. És egy jobb, teljesebb, boldogabb irányba indulhatsz el.
Ez így talán túl egyszerűen hangzik és tagadhatatlan az is, hogy ezt a változást számos más lépés, komoly lelki munka kell, hogy megelőzze ahhoz, hogy valóban sikerüljön! Ha szeretnél a mögöttes hiedelmeiden, tudattalan elakadásaidon dolgozni, akkor kiindulásnak szeretettel ajánlom a Belső utakon tanfolyamomat, amely segít abban, hogy megtanuld kezelni a negatív gondolataidat!