Vannak olyan időszakok, amikor a dolgok szépen mennek a megszokott rendjükben: kialakult egy rendszer, amit napról-napra, hétről-hétre követni tudunk. Ezek a nyugodtabb, elégedettebb periódusok sokáig eltarthatnak, ám bárki életében eljöhet az újratervezés időszaka. Ilyenkor felmerülhet néhány kérdés:
– valóban azt a munkát végzem, ami nekem való?
– azt tanulom, ami érdekel?
– már egy ideje egy helyben toporgok, nem lenne ideje váltani?
– van-e perspektíva a kapcsolatomban/kapcsolataimban?
Gyakran előfordul, hogy szinte egyik napról a másikra megváltozik a helyzet, és úgy tűnik, mintha az eddig megszokott dolgainkat ‘kinőttük’ volna, és valami újra, friss levegőre lenne szükség az életünkben. Ilyenkor érdemes egy kicsit megállni, más nézőpontból tekinteni az életünkre és ha arra van szükség, akkor újratervezni az eddigieket.
1. Mi zavar leginkább a jelenlegi helyzetben?
Talán rád is igaz, hogy nem vagy teljesen elégedett a munkáddal, vagy időközben rájöttél, hogy nem azt tanulod, ami igazán érdekel. Vagy éppen a kapcsolatodat érzed megtorpanni, de még magadnak sem tudod pontosan megfogalmazni, hogy mi is a probléma.
Próbáld meg végiggondolni, hogy az elégedetlenség, ellenérzés belőled indul, vagy inkább a körülmények változtak meg, és inkább azok tehetők felelőssé értük?
Nézzük meg ezt egy munkával kapcsolatos példán keresztül. Ha az derül ki, hogy egyáltalán nem érdekel amit csinálsz és az a kilátás, hogy évekig ezzel kell még foglalkozni szinte ijesztő, akkor érdemes elgondolkozni azon, hogy merre tovább. Lehet, hogy egy egészen más területen kellene kipróbálnod magad? Vagy tanulni valami mást? Vagy tartani egy kis szünetet és időt szánni az önismeretre, és a saját utad megtalálására?
Ha viszont inkább a körülményekkel van baj, akkor gondold végig, hogy azokon hogyan lehetne változtatni. Lehetnek ezek egészen egyszerű dolgok..Például maga a munka tetszene, de nem érzed jól magad a jelenlegi kollégákkal. Ilyenkor lehet, hogy inkább azt érdemes végiggondolni, hogy a körülményeiden hogyan tudnál változtatni.
2. Hogyan látod magad a következő években?
Tegyük fel, hogy nem változtatsz semmit és maradsz a jelenlegi helyzetedben. Milyen lenne az életed fél év/egy év/tíz év múlva? Próbáld meg elképzelni. Tetszik amit látsz?
Lehet, hogy az derül ki, hogy most éppen nehéz, (mert egy hajtós időszak van a munkában vagy a magánéletben van valami problémád) de hosszabb távon mégis érdemes lenne folytatni. Mert később jobb lesz, mert megéri, mert amúgy ezt szeretnéd csinálni, stb..
De ha nem lelkesít, hogy a távolabbi jövőben is minden területen ugyanígy folytasd az életedet, ahogy most teszed, most akkor szinte biztos, hogy érdemes elgondolkodni a változtatáson.
3. Kezdd kicsiben a változást
Lehet, hogy már nagyjából ki is találtad, mit szeretnél. Ilyenkor először nagyon izgatott leszel, tervezgetni kezdesz és minden erőddel beleveted magad a megvalósításba. Csakhogy nem számoltál a nehézségekkel. És azonnal akartál mindent. Ilyenkor szinte törvényszerű, hogy nagyon hamar belefáradsz és akár fel is adod. Visszatérsz a régi kerékvágásba és marad minden úgy, ahogyan volt.
Ahhoz, hogy ezt elkerüld, kezdd kicsiben! Tegyél egy kicsi lépést minden egyes nap a változásért. Lehetnek ezek apróságok is: például ne mondj fel azonnal a munkahelyeden de járj el mellette olyan előadásokra, amik érdekelnek és közelebb vihetnek a célodhoz. Vagy ha a munkakörülményeken változtatnál és van lehetőség arra, hogy egy-két napot otthonról dolgozz, akkor azt is kipróbálhatod!
4. Először koncentrálj a „mit”-re és csak később a „hogyan”-ra
Mert ha elkezdesz a ’hogyan’-on gondolkozni, akkor előfordulhat, hogy csak a nehézségeket fogod észrevenni. És midenféle forgatókönyvet elképzelsz, amelyek mind-mind teli vannak akadályokkal.
Az első lépéseknél viszont még nem ennek van itt az ideje. A kezdeti szakaszban nem szabad nagyon előre tervezgetni, elég ha a következő lépést tudod és közben arra koncentrálsz amit el szeretnél érni.
Hiszen hogyan is tudnád most előre megmondani, hogy mi lesz majd egy év múlva? Vagy azt, hogy később milyen nehézségek lehetnek? Lehet, hogy nem is lesznek vagy nem is úgy következnek be, ahogyan most elképzelted. Szóval próbáld meg áttenni a jelenbe a fókuszt, és arra koncentrálj amit el szeretnél érni. És kezdj el apró lépéseket tenni érte.
5. Legyél nyitott az új lehetőségekre is
Nézz körül a világban, tájékozódj, inspirálódj. Ne vess el egy lehetőséget csak azért, mert még nem próbáltad, vagy mert eddig nem jutott eszedbe vagy mert a barátaid azt mondják, hogy ez úgysem fog működni. Ahhoz, hogy valami újba tudj kezdeni ki kell alakítanod egy újfajta gondolkodásmódot is és ezt leginkább úgy tudod megtenni, ha nyitottá válsz olyan lehetőségekre, amelyek korábban elképzelhetetlennek tűntek. És nem számít, hogy ki mit gondol róla, ha neked érdekes valamiért akkor nézz utána, próbáld ki.
6. Tanuld meg elengedni a dolgokat
Ne mondogass magadnak olyan ‘negatív mantrákat’, hogy „ha nem jött be az előző dolog, akkor ennek most már működnie kellene” vagy „nem próbálkozhatok éveken át”. Hidd el, az útkeresés bátor dolog és annak legalább olyan fontos része az, hogy felismered és elfogadod azt, ami neked nem működik és ahhoz nem ragaszkodsz görcsösen.Csinálj egy nagytakarítást az életedben – lehet ennek része egy tényleges rendrakás a szobádban de az is, hogy abbahagysz egy olyan tevékenységet, amely már régóta nem okozott örömöt.
7. Néha tekints vissza
Ha már elkezdtél valamilyen irányban változtatni, akkor időről-időre állj meg és gondold végig, hogy merre tartasz most? Abba az irányba haladnak a dolgok, ahogyan és amit elképzeltél? Vagy újra kell tervezni, mert közben változott a véleményed és most már máshogy szeretnéd?
Az sem baj… A lényeg, hogy időnként gondold végig hol tartasz, mi a fontos és utána ehhez igazítva tervezd meg a következő pici lépést – elegendő ha a következő napodat látod előre.
És végül: figyelj oda magadra
Mind a testi, mind a lelki egészségedre. Hiszen ezzel teszel a legtöbbet magadért. Ahhoz, hogy meg tudd valósítani azt, amit szeretnél nagyon fontos, hogy te magad jól legyél, hogy odafigyelj a szervezeted jelzéseire. Ha úgy érzed, hogy lazítanál akkor engedd meg ezt magadnak és lazíts, pihenj!
Akkor tudsz majd az élet bármilyen területén is jól működni ha megadod magadnak a lehetőséget a töltődésre, arra, hogy időnként egy kicsit kikapcsolj, félretedd a dolgokat és csak magadra figyelj.
Mit tehetsz magadért?
A tudatos, tartós változásban szeretnék segítséget nyújtani az oldalon található online tanfolyamaimmal, ingyenes anyagaimmal is. Gyere, nézd meg miben tudnak neked segíteni a tanfolyamaim!