Talán a január az a hónap, amit legkevesebben szeretnek – az ünnepek, melyek kicsit feledtették a téli sötétséget és az időnként lehangoló időjárást, véget értek. A hideg, a sötét és a tél viszont maradt, és egy-két hónapig még velünk is lesz. Milyen hangulatjavítók segíthetnek mégis szebbé tenni ezt a hónapot?
Január lélektanilag a befelé fordulás, a lelki erőgyűjtés időszaka. Hiába hosszabbodnak lassanként a nappalok, mégis meghatározó a sötétség, a színtelenség, a napok pedig szinte végtelennek tűnnek. Éppen ezért ez a hónap a próbája annak, hogy mennyire vagyunk képesek otthont találni a belső világunkban akkor, amikor a külső világ szinte mozdulatlan és látszólag alszik.
Ellentétben a decemberrel, januárban nincs mit várni, hosszú a hónap, messze még a tavasz. Ráadásul január harmadik hétfője, az úgynevezett ‘Blue Monday’, azaz ‘Szomorú hétfő’ elnevezést kapta.
Ez a nap ’hivatalosan’ is az év legszomorúbb, leglehangolóbb napja. Így hát nem véletlen, hogy sokakat érint az úgynevezett ’januári lehangoltság’, angol elnevezéssel ‘january blues’. Az esetek többségében ez egy átmeneti állapot és ha hamarabb nem, az első tavaszi napsugarak megjelenésével el is múlik.
Nem lehetne-e mégis valamit tenni, hogy jobban teljen a január és egy kicsit könnyebb legyen ez a hosszú (és többnyire eseménytelen) hónap?
A következőkben néhány tippet szeretnék adni a január tartalmasabbá tételére, és a lehangoltság leküzdésére.
Hangulatjavító januárra – Uitwaaien, avagy ‘sétálj a szélben’
Sötét és, hideg van, sokszor esik az eső, vagy a hó is (bár ez a ritkább, de jobbik eset)…Még akkor is nehéz rávennünk magunkat arra, hogy kimenjünk ha egyébként szeretünk kimozdulni.
Pedig már néhány perc szabadban tett séta is nagyon sokat jelenthet – még akkor is, ha az időjárási körülmények nem a legideálisabbak.
A hollandoknak van erre egy kifejezésük, az ‘Uitwaaien’ – melyet magyarra leginkább úgy szoktak fordítani, hogy ‘sétálj a szélben’. Ezzel a szemléletmóddal könnyen tudok azonosulni, hiszen a Duna-parthoz közel élünk, ahol szinte mindig erősebb a szél, mint máshol a városban.
Ezért néha komoly komfortzónából történő kilépést jelent kimenni a szabadba – főleg egy kicsi gyerekkel. De valóban, a szélnek van egyfajta tisztító hatása – és hiába tűnik elsőre kényelmetlennek, sokszor a stresszt és a szorongást is elfújja, és feltölt friss levegővel. Hiszen a szabadban töltött idő bizonyítottan stresszcsökkentő és nyugtató hatású, a mozgás pedig feltölt örömhormonokkal:).
Ha egy kicsit messzebbre megyünk és nem csak szigorúan a szélben sétálásra gondolunk, akkor tágabban is értelmezhetjük az ‘uitwaaien’ életérzést. Talán leginkább úgy érdemes rá tekinteni, mint egyfajta komfortzónából történő kilépésre – hiszen eleinte kicsit kényelmetlen a ‘séta a szélben’, de hosszabb távon pont az vezet növekedéshez, ha a megszokotton, kényelmesen túl is teszünk lépéseket.
Gondolj az ‘uitwaaien’-re úgy, mint a komfortzónádból történő kilépésre, és próbáld tudatosan keresni azokat a helyzeteket, amikor ‘sétálhatsz egy kicsit a szélben’.
Mit tehetsz a januári lehangoltság, kedvetlenség ellen?
1. Lelki erőgyűjtés és befelé figyelés
A január dermedtsége és a lassan múló napok alkalmat adnak arra, hogy igazán odafigyelj magadra, és az eseménydús december után egy kicsit lelassulj.
Ilyenkor érdemes végiggondolni, lezárni, értékelni az elmúlt évet – és ebben a külső csend sokat segít.
Értékelést, visszaemlékezést is írhatsz az elért sikerekről, a kudarcokról, arról, hogyan élted meg az elmúlt tizenkét hónapot.
Emellett már előre is tekinthetsz, tervezhetsz az előttd álló évre – de ha még nem érzel ehhez elegendő motivációt, akkor nem kell erőltetni, szép lassan, a saját ütemedben haladhatsz. Segíthet a tervezésben ha minél részletesebben elképzeled az életed különböző területeit egy év múlva. Ehhez érdemes megnézned a Vision Board készítéséről írt cikkemet – ha érdekel, itt elolvashatod.
Emellett érdemes átgondolnod, hogy:
- Mi volt az az egy-két dolog, ami előrevitt az elmúlt évben?
- Mi az, ami hátráltatott, amit el kellene engedned (vagy már elengedtél)?
- Mit tudsz az elmúlt évből hasznosítani, akár továbbvinni az ideibe?
- Mi az, amit el kellene hagynod, amin változtatnod kellene?
Ezek a kérdések segítenek ráhangolódni a változásra, segítenek tisztábban látni, mi az, ami működik és mi az, amin ideje lenne túllépned.
Régi igazság és talán te is halottad már, hogy ahhoz, hogy helyet tudj adni az újnak, el kell engedned a régit
2. Inspirálódj, merd megélni a kreativitásodat
A kreativitás szerencsére elég tágan, akár a hétköznapokban is tetten érhető. És még ha nem is gondolod magad különösen kreatívnak, akkor is biztos vagyok benne, hogy sok olyan helyzet van, amit kreatívan, ötletesen, szokatlanul oldasz, oldottál meg.
Hiszen kreativitásnak tekinthetünk minden, a korábbitól eltérő megoldást, látásmódot, megközelítést – legyen szó az élet bármely területéről.
Ha van olyan hobbid, amivel régóta nem foglalkoztál akkor most vedd elő, nézd meg, hogy örömet okoz-e neked, el tudsz-e benne mélyedni. Akár ki is próbálhatsz valami újat, a lényeg, hogy találj valami olyan tevékenységet, amiben örömet találsz és egyfajta flow-élményt élhetsz át.
Az egyensúlyodat hosszabb távon is csak úgy tarthatod fenn, ha a munka és a kötelező elfoglaltságok mellett időt szakítasz a pihenésre, feltöltődésre is.
3. Készülj fel a rendkívüli helyzetekre
Az elmúlt néhány évben megtanulhattuk, hogy csak a változás biztos. Így mire egy-egy helyzethez megtanultuk alkalmazkodni, addigra már szinte meg is változtak a dolgok.
Éppen ezért érdemes felkészítened magad arra, hogy egyik napról a másikra szükség lehet újratervezésre, újragondolásra. Ehhez pedig nagyon fontos, hogy lelkileg rugalmasak maradjunk és elfogadjuk, hogy vannak dolgok, amelyek kívül esnek a kontrollunkon és befolyásolni csak azt tudjuk, ahogyan reagálunk rájuk.
Nem tudjuk még, hogy mit fog hozni ez az év de egyvalami biztos: érdemes lelkileg felkészülni arra, hogy idén is előfordulhatnak váratlan helyzetek.
Egészségmegőrzés (és megelőzés:)
1. Szűrővizsgálatok
A januári eseménytelen napok arra is jók, hogy beütemezz bizonyos szűrővizsgálatokat. Így ha valamin változtatni kell, azt időben elkezdheted, ha pedig minden rendben, akkor nyugodtan készülhetsz a tavaszra.
2. Kis lépések az egészséges életmód felé
A karácsonyi nagy családi összejövetelek, vendégségek lecsengésével végre elkezdhetsz egészségesebben is élni – hiszen lehet, hogy éppen ez az, amin régóta változtatni szeretnél.
3. Vízivás
Sokszor elhangzott sok helyen és talán kicsit unalmasnak is tűnhet de nem lehet elégszer hangsúlyozni azt, hogy a vízivás milyen jót tesz a szervezetünknek. Ha úgy látod, hogy nem iszol elég vizet, akkor például lehet a januári kihívásod az is, hogy ’minden nap megiszom másfél liter ásványvizet’. Hiszen a testünk hetven százalékban vízből áll, mégis hajlamosak vagyunk egész egyszerűen elfelejtkezni erről – holott az agyműködésünktől elkezdve mindenre hatással van az, amennyi vizet iszunk.
A lehangoltság komolyabb problémára is utalhat – mikor érdemes segítséget kérni?
Szeretnék abban is segíteni, hogy akit érinthet, az észrevegye, felismerje, hogy a szokásos januári lehangoltsággal küzd, vagy a tünetei inkább szezonális depresszióra utalnak.
Először is azt érdemes tisztázni, hogy ha tartósan kedvetlennek, lehangoltnak érzed magad, akkor a tüneteid komolyabb problémára is utalhatnak. A SAD (angolul Seasonal Affective Disorder – magyarul leginkább szezonális depresszióként szokták emlegetni) egyfajta szezonális affektív (hangulat) zavart jelent, és biológiai alapjai vannak. Többek között a sötétség hatására a szervezetünk több melatonint termel. Vannak, akik érzékenyebbek a megemelkedett melatonin szintre, és fokozott fáradtságot, kedvetlenséget érezhetnek.
Ezek súlyosbodásakor és tartós fennállásakor depressziós tünetek jelentkezhetnek – azonban ezek kezeléséhez szakember segítségére van szükség, és többnyire nem elegendő hozzá, ha többet vagy aktívabban pihenünk. Hiszen ilyenkor ok nélkül szomorúnak, lehangoltnak érezhetjük magunkat, és minden kis apróság irritálhat, zavarhat.
A korábban örömet okozó tevékenységekkel szemben közönyt érezhetünk, döntésképtelenné válhatunk és azt vehetjük. észre, hogy a koncentráció is nehezen megy.
Szezonális affektív vagy hangulati zavar akkor állhat fenn, ha a tünetek legalább két egymást követő télen fennállnak, ám tavaszra elmúlnak.
A hangulatzavar tüneteit ez esetben nem külső tényező, stresszor váltja ki (például a karácsonyi ünnepek), hanem a fény hiánya, és az ennek hatására a szervezetünkben bekövetkező változások.
A diagnosztizálást természetesen nem ajánlom, hogy bárki otthon elvégezze magán de ha a fenti tünetek komolyan és már egy ideje megnehezítik az életedet, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Bővebben ebben a cikkben találsz információt a tünetekről (angolul).