Érezted már úgy, mintha szinte elvesznél a saját életedben és nem tudnád, melyik irányba indulj el, melyik teendőd a legfontosabb? Szinte nap, mint nap kellett ‘újratervezned’, mégsem érezted úgy, hogy haladnál valamerre.
Nem könnyű megtalálni a prioritásokat az életünkben. Hiszen egyszerre szeretnénk helyt állni a munkában és a magánéletben is, a külvilág részéről is rengeteg elvárás érkezik, és sokszor mi is hajlamosak vagyunk ‘mindent is’ elvárni saját magunktól.
Az, hogy nem tervezed meg pontosan a napjaidat – heteidet egyszerre áldás és átok is lehet. Egyrészt nyitott maradsz az újdonságra és ha valami nem pont úgy sikerül ahogy tervezted, akkor könnyebben tervezel újra. Ugyanakkor előfordulhat, hogy nem találod a fókuszt és döntésképtelen vagy. Esetleg hétről-hétre más tűnik fontosnak, – de valahogy semmivel sem haladsz igazán.
Ebben a cikkben mutatok egy egyszerű módszert, ami segít megtalálni a prioritásokat, segít abban, hogy a ‘nagy képet’ tudd nézni, és néhány fontosabb célt kijelölj az életed különböző területein.
Tudatos tervezés a lelki egészségért
Mi az a Tudatos Tervező? Elsőre talán azt gondolod, hogy a tervezés leginkább a karrieredről szól, azaz arról, hogy idejében kitalálod mit szeretnél, merre szeretnél tartani az életedben. A tudatos tervezés nem korlátozódik csupán a munkádra vagy az életed fontosabb fordulópontjaira.
Sokkal inkább azt jelenti, hogy tisztában vagy azzal, hogy mi az, ami fontos neked és ezen értékek mentén rendezed be az életedet. Az pedig, hogy az értékeiddel tisztában vagy megadja a lehetőséget arra is, hogy ha valami nem pont úgy alakul, ahogy gondoltad, akkor újratervezz és apró változtatásokat vigyél végbe.
Ez persze nem azt jelenti, hogy ha eddig nem volt szokásod 5-10 éves terveket készíteni, akkor most változtass ezen és találd ki előre, hogy pontosan mit fogsz csináln,i és merre haladsz majd a következő időszakban.
A módszer, amit bemutatok ennél sokkal egyszerűbb:elég azt tudnod, hogy milyen értékek és prioritások mentén szeretnéd berendezni az életedet. Ez pedig segíteni fog abban, hogy legyen egy elképzelésed, vizualizálni tudd az elérendő célt és ahhoz igazítsd az életedet. Lehetne úgy is fogalmazni, hogy ’nyílt végű’ terveid vannak, azaz megvannak az értékek amelyek mentén tervezel, de azon belül rugalmasan alakíthatod ki, hogy merre tartasz.
Prioritások, életterületek
Az ilyen típusú tervezés segít abban is, hogy ha valami nem úgy alakul ahogy elképzelted vagy elveszettnek érzed magad, akkor könnyedén újratervezz. És persze emlékeztet arra is, hogy mik azok a prioritásaid, amelyeket fontos, hogy szem előtt tarts.
Nézzünk meg egy példát! Tegyük fel, hogy nem tudod még pontosan, hogy milyen munkát szeretnél. Kipróbáltál már ezt-azt, de egyik sem egészen olyan volt, amilyennek elképzelted. Egy idő után pedig belefáradtál, hogy folyton valami mást próbálsz ki és már nem is igazán tudtad, hogy mit szeretnél.
Ilyenkor érdemes megnézni, hogy mi az ami fontos neked az életed különböző területein. Például, ami a munkát illeti mennyire fontos az, hogy olyasmit csinálj, ami elegendő szabadságot ad? Mennyire fontos az, hogy alkotó tevékenység legyen? Mennyire kell, hogy már most megteremtsd magadnak az anyagi biztonságot? Ráér még, mert esetleg van egy háttered vagy magadnak kell megteremtened a stabilitást? És a sort lehetne folytatni.
Az előző példánál maradva, ha például fontos neked, hogy valami kreatívabb, alkotó jellegű munkát végezz akkor ez egy biztos támpont arra vonatkozóan, hogy merre indulj el. Ha emellett van egy háttered, ami lehetővé teszi, hogy ne az anyagiak jelentsék az elsődleges szempontot, akkor nagyvonalakban már meg is van, hogy például alapítványoknál is próbálkozhatsz vagy akár önkéntes munka is beleférhet gyakorlásképpen.
Nézzük meg, hogy milyen kérdéseket érdemes feltenned magadnak ahhoz, hogy tudatosan tudj tervezni!
Tudatos tervezés – egy kicsit másképp
1.Vizualizációs gyakorlat:
Képzeld el a későbbi önmagadat! Tervezhetsz előre 1-2 évre, de akár 4-5-re is. Ha most először próbálsz ki ilyet, akkor elég, ha egy-két évre képzeled el előre – hiszen a világ gyorsan változik, így talán elég is ez az időtartam.
Tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:
- Kik azok az emberek, akik körülvesznek? Nem kell feltétlenül pontosan meghatároznod, hogy KI legyen az, éppen elég ha elképzeled azt, hogy milyen embereket szeretnél a közeledben tudni. Képzeld el azt is, hogyan érzed magad velük? Mivel foglalkoznak, mi érdekli őket?
Ha például szeretnél saját vállalkozást akkor lehet, hogy szeretnéd ha lenne egy közeg ahol hasonló érdeklődésű, támogató emberekre találhatsz. Vagy ha családot szeretnél akkor olyan barátokat, barátnőket szeretnél magad körül tudni, akiknek szintén fontos ez.
- Hol, milyen környezetben élnél szívesen? Inkább egy nagyvárosban képzeled el magad vagy a természet közelében élnél?
- Milyen a napi rutinod? Milyen egy tipikus napod? Kötött, tól-ig időbeosztásban képzeled el vagy ennél rugalmasabbat szeretnél? Mennyi szabadidőd van? Mennyire osztod be magadnak az idődet?
- Hogy állsz a pénzügyekkel? Mennyi pénzt szeretnél keresni? Szeretnél-e valamilyen nagyobb beruházást, amire félre kell tenni? Szeretnéd ha minden hónapban lenne egy fix bevételed vagy nem probléma az sem, ha az egyik hónap gyengébb, míg a másik erősebb?
- Mi az, amit mindenképp szeretnél addigra elérni? Ha elképzeled magad egy-két év múlva, akkor mi az, amit addigra megvalósítanál?
- Hogyan szeretnéd érezni magad? Elégedettnek, boldognak? Nyugis és megállapodott életet szeretnél addigra vagy éppen ellenkezőleg, szeretnéd ha izgalmas lenne, változatos és kihívásokkal teli?
Nézd végig a következő életterületeket és mindegyikkel kapcsolatban gondold végig, hogy milyen értékeket tartasz fontosnak
Tervezés életterületenként
Jack Canfield-nek van egy nagyon hasznos és érdekes könyve, a címe a Siker alapelvei. A könyv alapján a következő életterületekkel kapcsolatban érdemes először vizualizálni, aztán pedig megtervezni, hogy mit is szeretnénk.
- Pénzügyek
- Karrier
- Egészség és fittség
- Lelki egészség
- Spiritualitás
- Emberi kapcsolatok
- Az otthonod
- Pihenés, kikapcsolódás
Ha elveszettnek érzed magad és szeretnél kijelölni magadnak egy irányt a következő időszakra, akkor gondold végig ez alapján a különböző életterületeidet. Ha pedig további segítséget szeretnél abban, hogy apró lépésekkel elkezdj változtatni, akkor érdemes ezt a cikket is elolvasnod.
The Comments
Brigitta
Üdvözlöm!
Köszönöm szépen!